Orbán Viktor szövetségese megkezdte a kormányalakítási tárgyalásokat – itt vannak az első javaslatok
Az ÖVP tárgyalási delegációját Christian Stocker, míg az FPÖ-ét Herbert Kickl pártelnök vezeti.
Elfogadhatatlan az uniós szabályozás alapján az a döntés, miszerint csak díj ellenében lehet átlépni az osztrák-magyar határt bizonyos átkelőknél – ifj. Lomnici Zoltán szerint.
Nem fér össze a schengeni mozgásszabadsággal, hogy lezárják a járművek előtt a több ezer magyar ingázó által naponta használt Schattendorf–Agendorf (Somfalva–Ágfalva) határátkelőt – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
A lap ismertette, nagy felháborodást keltett, hogy az osztrák hatóságok úgy döntöttek: a jövőben pénzt kérnek el azért, hogy át lehessen menni Ausztriába Ágfalvánál. Az egyszeri összeg, amit az átkelésért kell fizetni, 160 euró, azaz csaknem hatvanezer forint.
Lomnici szerint átgondolatlan lépésről van szó. Mint elmondta, már Somfalva polgármestere, a szociáldemokrata Thomas Hoffmann is a döntés „megvizsgálásáról” beszélt. Hozzátette: az osztrák fel egyik érve a lépés mellett az volt, hogy csökkenteni kell az autóforgalmat St. Margarethenből Eisenstadtba (Kismarton),mégpedig a harmadára.
Az eddig tett nyilatkozatok alapján azonban érdemi stratégiai cselekvésről nem tudunk beszélni”
– tette hozzá. Az alkotmányjogász elmondta: „A kapkodva és esetlegesen meghozott tartományi és helyi döntések nem is jelenthetnek tartós és fenntartható megoldást a közlekedésforgalmi dilemmára, itt ugyanis
forgalomkorlátozási céllal alapvetően határzár történt,
mivel lényeges mértékben, jóval kevesebben léphetik át – a schengeni zónán belül – törvényesen az osztrák–magyar határ érintett szakaszát – tehát már nem ellenőrzésről van szó, hanem egy széles kör számára tiltják a belépést Ausztriába.”
Lomnici szerint emiatt az osztrák döntés sérti a schengeni megállapodás több évtizedes vívmányait. Azt is hozzátette, „a Schattendorfnál
bevezetett egyoldalú lépések mértéke jogszerűtlen és elfogadhatatlan az uniós szabályozás alapján,
mivel akadályozzák a munkavállalók szabad mozgását”.
***
Nyitókép: MTI Fotó / Krizsán Csaba